CHMIEL - Drewniana cerkiew

 
4.0 (1)
6175 0
sławoj Zaktualizowano: 01-12-2019
CHMIEL - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Greckokatolicka cerkiew bojkowska pw. św. Mikołaja w Chmielu powstała w 1906 roku na miejscu dwóch starszych świątyń, z których pierwsza pochodziła z 1589 roku. Po wojnie całe wyposażenie cerkwi zostało rozkradzione, a jej wnętrza służyły jako magazyn Ochotniczej Straży Pożarnej. Plotki mówią iż 1968 roku Jerzy Hoffman postanowił spalić cerkiew na potrzeby filmu Pan Wołodyjowski, ale sprawę zablokował protest ludzi związanych z ochroną zabytków. Jednak jego intencje były podobno zupełnie inne. Od 1970 roku cerkiew funkcjonuje jako kościół katolicki. Pod koniec XX wieku świątynia przeszła remont ze środków własnych parafian. W planach jest odbudowa dzwonnicy, stojącej tu od XVII wieku i rozebranej w latach 70-tych XX wieku. Od 2010 roku przy cerkwi można zobaczyć najstarsza płytę nagrobną w Bieszczadach z inskrypcją w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. To odkryta na skarpie przy cerkwi w 1960 roku pozostałość nagrobka szlachcianki Fieronii z Dubrawskich Orlickiej z 1644 r. Była ona pochowana w pierwszej świątyni chmielowskiej.


GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Chmiel / Podkarpackie - Drewniana cerkiew

format D: N 49.2207506°,   E 22.6013875°
format DM: N 49° 13.245036',   E 22° 36.08325'
format DMS: N 49° 13' 14.70'',   E 22° 36' 04.99''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Chmiel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Chmiel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Cerkiew w Chmielu nie jest może cennym zabytkiem, bo pochodzi z początku XX wieku, ale ma dosyć ciekawy wygląd z dwiema wieżyczkami i kopułą nad nawą. Plusem są otwarte drzwi (przynajmniej w niedzielę były otwarte), dzięki czemu można bez niczyjej łaski pooglądać wnętrze przez kratę, co jest rzadkością w bieszczadzkich cerkwiach. Nie wyróżnia się ono specjalnie, jest raczej oszczędne w ozdobach, ale ciemne, drewniane wnętrza starych świątyń mają swój urok. Niewątpliwą atrakcją cerkwi jest XVII-wieczna płyta nagrobna szlachetnie urodzonej pani Fieronii ze starocerkiewnym tekstem postawiona pod zadaszeniem. Tekst jest częściowo niewyraźny, obok płyty mamy więc tablice z jego odrysowaną kopią oraz tłumaczeniem na 3 języki. Jest też informacja o samej płycie i zmarłej.
Cerkiew stoi przy głównej drodze.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
listopad 2012